Jak wybrać materiał do ocieplenia domu?
Budownictwo

Jak wybrać materiał do ocieplenia domu?

 

Określenie, jakiego materiału użyć do ocieplenia domu, to trudna decyzja. Należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych, zwłaszcza przy porównywaniu kosztów. Na szczęście przychodzimy Ci z pomocą. W tym artykule wskazujemy, jak wybrać materiał do ocieplenia domu.

Dlaczego ocieplenie domu jest konieczne?

Powodów jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim izolacja pomaga zatrzymać ciepło w zimie i chłodne powietrze w lecie. Oznacza to niższe koszty ogrzewania oraz utrzymania klimatyzacji - i to przez cały rok.

Dodatkowo, odpowiednia izolacja pomaga zmniejszyć hałas pochodzący ze źródeł zewnętrznych, takich jak ruch uliczny lub telewizory sąsiadów.

Wysokiej jakości materiały izolacyjne pomagają również utrzymać wilgoć z dala od domu, co zapobiega rozwojowi pleśni i innych grzybów, które mogą wystąpić w wyniku gromadzenia się wilgoci.

Styropian czy wełna?

To dwa najczęściej wybierane materiały izolacyjne na polskim rynku. Trudno się temu dziwić - są nie tylko łatwo dostępne, ale również oferują całą listę zalet.

Oto ich krótkie porównanie:

  • Wełna: wełna świetnie nadaje się do utrzymywania ciepła w domu zimą i chłodu latem. Dobrze wchłania wilgoć, więc jest dobrym wyborem, jeśli mieszkasz w wilgotnym klimacie lub jeśli martwisz się o pleśń lub grzyby.

  • Polistyren (styropian): styropian dobrze tłumi dźwięki, ale nie ma zbyt dużej wartości izolacyjnej w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak wełna skalna. Może on również pękać lub łamać się z czasem na skutek zmian temperatury lub oddziaływania na konstrukcję domu.

Właściciele domów oraz budynków coraz częściej stawiają na izolacje z wełny skalnej. Oferuje ona znacznie więcej korzyści niż klasyczny styropian.

Jak wybrać materiał do ocieplenia domu?

Zalety wełny skalnej

Wełna skalna oferuje doskonałe właściwości termiczne dzięki wysokiej wartości współczynnika R, a także dlatego, że nie osiada ani nie ulega ściśnięciu jak inne rodzaje izolacji. Jest również odporna na wilgoć i ogień, co czyni ją idealną do stosowania na strychach i w piwnicach. Ponadto wełna skalna jest trwała oraz łatwa w montażu - z powodzeniem można go wykonać samodzielnie, nawet jeśli prace wykonywane są w starym budynku.

Dodatkowo wełna skalna jest również stosunkowo tania i między innymi dlatego, tak wiele osób decyduje się na jej wybór podczas poszukiwania materiału dociepleniowego na budynek lub dom.

Źródło informacji na temat wełny skalnej : https://skalnawelna.com.pl/