Blachy płaskie - czym są oraz gdzie się je stosuje?
Budownictwo

Blachy płaskie - czym są oraz gdzie się je stosuje?

Blacha jest materiałem niezbędnym w dzisiejszym dekarstwie i budownictwie. Formy jej występowania decydują o tym, w jaki sposób ma zostać wykorzystana oraz jakie właściwości posiada. Często słyszy się o blachach w kontekście pokryć dachowych. Owszem, jest to jedno z głównych zastosowań tego typu materiałów.  

Do grupy blaszanych pokryć zalicza się blachę płaską, trapezową oraz blachodachówkę. Każda z tych odmian, pomimo podobnej charakterystyki nieco się od siebie różni. Aktualnie, skupimy się wyłącznie na cechach i strukturze blachy płaskiej. 

Charakterystyka blachy płaskiej 

Istnieje wiele cech odróżniających blachę płaską od innych pokryć. Część z nich dotyczy wszystkich materiałów blaszanych, a pozostała część jedynie tego konkretnego typu. Główną zaletą wszystkich blach jest ich lekkość. Okazuje się to bardzo przydatne w kwestii mocowania pokryć na dachu. Wówczas, gdy materiał pokrycia jest lekki, nie ma konieczności wzmacniania całej więźby dachowej. W kwestii szczelności także należy zaznaczyć, że dobrze zamocowane blachy są pod tym kątem niezawodne.  

Przechodząc jednak do samej blachy płaskiej. Może ona występować w wielu formach, różniących się głównie materiałem, ale i przybierać postaci adekwatne pod konkretne zastosowania. Odnośnie pierwszego zestawienia, rozróżniamy blachy stalowe, aluminiowe, ocynkowane, miedziane oraz tytanowo-cynkowe. Każda z nich posiada dodatkowo odpowiednie powłoki zabezpieczające.  

Wspominając o przybieraniu form pod konkretne zastosowania, chodziło przede wszystkim o kształt i sposób mocowania blachy płaskiej. Materiały te mogą występować jako arkusze, zwoje bądź panele do montażu na rąbek stojący. 

Blachy płaskie - czym są oraz gdzie się je stosuje?  

Gdzie stosujemy blachy płaskie? 

Wspomnieliśmy o głównym zastosowaniu tego typu materiałów, jakim jest montaż na dachach. Okazuje się, że blacha płaska na szczytach budynków może widnieć w dwóch formach. Jako pokrycie stosuje się wyłącznie panele z blachy płaskiej mocowane na rąbek stojący. Jest to jedyna forma kładzenia zapewniająca szczelność i gwarantująca długie lata użytkowania.  

Sporo osób zapomina, że blacha pojawia się także na różnego rodzaju obiciach i wiatrołapach. Tam stosuje się głównie zwykłą jej odmianę występującą w formie arkuszy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ cięcie materiału jest w tym wypadku ułatwione.  

W nowoczesnych budynkach o charakterze dachu dwuspadowego, blachę płaską na rąbek stosuje się także na elewacji. Jest to rozwiązanie stosunkowo nowe, jednak bardzo szybko zdobywające popularność. Materiał ten możemy znaleźć także w formie półproduktu w zakładach przemysłowych. 

Blacha płaska - właściwości 

W zależności od sposobu wytworzenia szacuje się, że blachy płaskie są w stanie wytrzymać nawet do 40/50 lat. Istotne jest tutaj głównie dobre zabezpieczenie w postaci powłoki antykorozyjnej. Bez niej pokrycie nie jest w stanie przetrzymać nawet zimy. Blacha płaska cechuje się dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, jednak zależne jest to w dużej mierze od jej grubości. 

W porównaniu do pokryć z innych materiałów, blacha posiada bardzo niską cenę i w żadnym wypadku nie odstaje jakością.