Dlaczego ceny materiałów budowlanych rosną tak szybko?
Budownictwo

Dlaczego ceny materiałów budowlanych rosną tak szybko?

Rosnące ceny materiałów budowlanych od dłuższego czasu niepokoją osoby, które planują budowę własnego domu. Jeśli Ty również zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje to jesteś w dobrym miejscu. Poniżej przedstawiam trzy przyczyny wysokich cen materiałów budowlanych.

Ceny materiałów budowlanych ostro w górę!

Szybko rosnące ceny materiałów budowlanych wywołały poruszenie w branży budowlanej, w której wielu wykonawców i deweloperów musiało ponownie przeliczyć rentowność swoich projektów.

W rezultacie niektóre budowy zostały wstrzymane ze względu na wysokie koszty materiałów, a w innych za znaczący wzrost cen zapłacą konsumenci końcowi - kupujący mieszkania lub domy. Co gorsza, według specjalistów od lat obserwujących ten rynek, to jeszcze nie koniec podwyżek

Czekając na lepsze wieści, warto poznać, co jest przyczyną wzrostu cen. W tym artykule przedstawimy 3 powody, dla których ceny materiałów budowlanych rosną tak szybko.

Dlaczego ceny materiałów budowlanych rosną tak szybko?

Brak równowagi między popytem a podażą

Popyt na materiały budowlane rośnie z powodu wzrostu liczby transakcji na rynku mieszkaniowych. Z drugiej strony mamy spadającą podaż, ponieważ wiele materiałów uznaje się obecnie za deficytowe.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że podczas lockdownu produkcja przemysłowa została znacznie ograniczona z powodu ograniczeń związanych z COVID-19. Chociaż pandemia ustąpiła, a ograniczenia rządowe zostały złagodzone, producenci nadal borykają się z zakłóceniami w łańcuchu dostaw, co dodatkowo wpływa na niski poziom produkcji.

Koszty transportu

Wysokie ceny paliwa to rzecz, którą obserwuje każdy z nas. Głównie przez nie, wzrosły koszty transportu materiałów budowlanych z zakładów produkcyjnych do punktów dystrybucji lub bezpośrednio na place budowy. Trzeba jednocześnie pamiętać, że rosną nie tylko ceny paliwa, ale również opłaty za autostrady czy wynagrodzenia kierowców. Wszystko to widocznie odbija się na cenach produktów w marketach budowlanych.

Ceny surowców

W ostatnich miesiącach znacząco wzrosły również ceny samych surowców. Na przykład ceny stali i produktów naftowych (powszechnie stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych) są obecnie o nawet kilkanaście procent wyższe niż jeszcze rok temu. To w jasny sposób przyczynia się do wzrostu cen produktów końcowych.

Wysoki popyt, rosnące koszty dostawy i wysokie ceny surowców - to główni winowajcy wysokich cen materiałów budowlanych. Niestety, nic nie zapowiada, aby podwyżki w najbliższych miesiącach miały wyhamować - co jest złą wiadomością dla osób, które planują budowę własnego domu.