3 zalety ogrzewania podłogowego
Budownictwo

3 zalety ogrzewania podłogowego

Niektórzy zastanawiają się, jakie są zalety ogrzewania podłogowego w porównaniu z grzejnikami lub konwektorami. Poniżej przedstawiamy trzy główne zalety tego systemu.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet w porównaniu z innymi metodami dostarczania ciepła, takimi jak grzejniki czy kaloryfery. Jedną z nich jest prosty mechanizm funkcjonowania. Najprościej mówiąc, jest to system, który pozwala ogrzewać pomieszczenie od dołu, zamiast rozprowadzać gorące powietrze za pomocą grzejników lub innych systemów.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje ogrzewania podłogowego:

  • mokre systemy ogrzewania podłogowego wykorzystują rury ułożone w podłodze, którymi płynie gorąca woda, która ogrzewa pomieszczenie od spodu,

  • suche systemy ogrzewania podłogowego wykorzystujące do wytwarzania ciepła przewody elektryczne lub maty ułożone pod podłogą. Nie wymagają one żadnych dodatkowych instalacji hydraulicznych.

W obu przypadkach działanie opiera się o zasadę cyrkulacji ciepłego powietrza. Jest ono uwalniane do pomieszczenia, ogrzewając je równomiernie na całej powierzchni.

3 zalety ogrzewania podłogowego 

3 największe zalety podłogowego ogrzewania

Lista zalet tego rozwiązania jest bardzo długa. Oto 3 najważniejsze korzyści płynące z wykorzystania podłogowego systemu ogrzewania.

  • Ekonomiczność: najważniejszą zaletą ogrzewania podłogowego jest fakt, że jest ono ekonomiczne. Ponieważ ogrzewa ono cały dom od podłogi, nie trzeba zużywać tyle energii na utrzymanie ciepła w domu, co w przypadku konwencjonalnych systemów grzewczych, takich jak grzejniki czy grzejniki ścienne. Oznacza to, że nie będziesz musiał płacić tak wysokich rachunków za energię każdego miesiąca - co ma szczególne znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy rachunki za ogrzewanie rosną w szybkim tempie.

  • Rozwiązanie przyjazne dla środowiska: Ogrzewanie podłogowe nie wymaga stosowania żadnych paliw kopalnych, co oznacza, że jest przyjazne dla środowiska - w rezultacie pomaga zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Jest to ważny czynnik dla wielu osób, które starają się żyć w sposób zrównoważony i unikać używania produktów, które szkodzą naszej planecie.

  • Wydajność: Systemy ogrzewania podłogowego są bardziej wydajne niż tradycyjne, ponieważ nie marnują energii tak jak systemy z wymuszonym obiegiem powietrza. Dodatkowo w większości przypadków do ich obsługi wykorzystuje się termostaty - z ich pomocą łatwiej jest utrzymać w pomieszczeniu oczekiwaną temperaturę.

Do listy zalet tego rozwiązania można dodać jeszcze jeden punkt - ogrzewanie podłogowe jest estetyczne. Z racji tego, ze elementy systemu znajdują się pod powierzchnią podłogi, nie wpływają na aranżację pomieszczeń - jak ma to miejsce w przypadku grzejników.