Fotowoltaika przydomowa - najważniejsze informacje
Budownictwo

Fotowoltaika przydomowa - najważniejsze informacje

Wielu jeszcze do końca nie jest świadomych z potencjału jaki daje nam słońce. Promienie słoneczne mogą zostać zamienione na energię elektryczną i cieplną. Nie jest to tylko i wyłącznie energia odnawialna, niedroga i łatwo dostępna, ale także jak najbardziej czysta i ekologiczna.

Niedoceniony potencjał słoneczny

Słońce nieustannie towarzyszy człowiekowi, niezależnie od dnia i pogody. Warto pamiętać, że podczas pochmurnych dni jego promienienie i tak do nas docierają. Promieniowanie wysyłane w kierunku Ziemi sprawia, że nasza planeta może istnieć. Sami do końca nie wiemy jaki potencjał drzemie w Słońcu. Fakt ten sprawia, że wiele możliwości z niego płynących nie zostało jeszcze wykorzystanych.

Słońce emituje dużo większą ilość energii w stosunku do naszych potrzeb. Słońce w 8 minut jest w stanie wytworzyć energię, która wystarczyłaby nam na rok. Jest ona energią całkowicie niewyczerpalną, gdyż jej możliwości starczą na kilka miliardów lat.

Fotowoltaika przydomowa - najważniejsze informacje

Wykorzystanie słońca w formie przydomowej elektrowni fotowoltaicznej

Promieniowanie słoneczne może zostać wykorzystane na energię cieplną bądź elektryczną. Do wytwarzania energii cieplnej niezbędne są kolektory cieplne. Energię elektryczną wytwarzają przydomowe elektrownie fotowoltaiczne, które składają się z paneli fotowoltaicznych (PV). Zarówno pierwszy jak i drugi system nie jest związany ze zbyt wysokimi kosztami, mimo to są w stanie zapewnić ogromną ilość niezbyt drogiej energii. Opcja ta zezwala nam na bycie prosumentami, czyli zarówno konsumentami energii jak i jej producentami.

Budowa systemu fotowoltaicznego

Fundamentalnym elementem przydomowej elektrowni fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne, inaczej zwane baterie słoneczne. Wyposażone są w ogniwa fotowoltaiczne. Przy styku ze słońcem dochodzi do efektu fotowoltaicznego, który jest odpowiedzialny za wytworzenie siły elektromotorycznej. Dzięki temu powstaje prąd stały, który za pomocą inwertera DC/AC jest przetwarzany na prąd zmienny, co umożliwia wykorzystanie go w każdym domu.