Grill na balkonie w bloku – czy to legalne?
Dom i ogród

Grill na balkonie w bloku – czy to legalne?

Wiele osób mieszkających w bloku marzy o tym, by mieć swojego własnego grilla, ale czy to możliwe? Okazuje się, że brak dużego ogrodu wcale nie jest przeszkodą – w wielu blokach nie ma przeciwwskazań do posiadania własnego grilla! Na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych rozwiązań, które zapewniają wydajne grillowanie, nie wytwarzając przy tym żadnego dymu i szkodliwych substancji. Dowiedz się, jak ustalić, czy  twoim bloku można grillować i jaki sprzęt się do tego sprawdzi! 

Grill na balkonie w bloku – czy to legalne?

Grillowanie na balkonu – czy to dozwolone?

Przepisy w polskim prawie nie zakazują wprost grillowania na balkonie, ale istnieje ustawa zabraniająca rozpalania ognia w miejscach, gdzie jest ryzyko zapalenia się sąsiadujących obiektów. Tę kwestię reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. o przepisach przeciwpożarowych. Szczególne zagrożenie stanowią grille węglowe – znane są przypadki, gdy rozgrzane węgle doprowadziły do pożarów. Za nieprzestrzeganie tego przepisu można dostać mandat 500 zł, a za wywołanie pożaru grozi nawet do 10 lat więzienia!

Kwestia grillowania w bloku często jest także poruszana w regulaminach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Zanim zdecydujesz się na zakup grilla sprawdź, czy przyrządzanie posiłków na ruszcie jest dozwolone w Twoim bloku.

Warto jednak wiedzieć, że zakaz zazwyczaj dotyczy jedynie grilli węglowych, które mogą stwarzać zagrożenie i są uciążliwe z powodu wytwarzania dużej ilości dymu. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej funkcjonalnych modeli elektrycznych  – taki grill na balkonie w bloku jest przyjazny dla otoczenia i znacznie bezpieczniejszy w użytkowaniu. 

Grill elektryczny na balkonie – o czym pamiętać?

Możesz przygotowywać posiłki na balkonie, korzystając z grilla elektrycznego, ale pamiętaj o tym, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i sąsiadów. Zawsze zachowuj odpowiednią odległość od materiałów palnych i elementów wystroju. Nie możesz zostawiać grilla bez nadzoru i musisz dbać o to, by nie dopuścić do powstawania płomienia. 

Ogromnym atutem grilla elektrycznego jest to, że nie wytwarza dymu, dzięki czemu grillowanie nie będzie uciążliwe dla Twoich sąsiadów. Warto także zaznaczyć, że posiłki przygotowywane w ten sposób są znacznie zdrowsze niż te z grilla węglowego.