Jesienne porządki. Jak przygotować dom na zimę?
Dom i ogród

Jesienne porządki. Jak przygotować dom na zimę?

Nim tylko się oglądniemy nagle ze słonecznego lata pozostają nam pierwsze dni jesieni, które stopniowo przeradzają się w surową zimę. W tym czasie kompletujemy jak najcieplejszą garderobę, zaczynamy dbać o przesuszoną chłodem skórę, troszczymy się o odporność… Ale co z przestrzenią domową? Nie zawsze pamiętamy, że na zimę powinniśmy również przygotować i to miejsce. Przejdźmy przez to razem!

Jesienne porządki. Jak przygotować dom na zimę?

Ostatni dzwonek

Jesień nie rozpieszcza nas pogodą, ale pamiętajmy, że w zimie będzie jeszcze gorzej! Dlatego właśnie ten jesienny czas jest ostatnim momentem na porządne umycie okien, parapetów i framug. Może się wydawać, że jest to bezużyteczne działanie, ponieważ w każdej chwili spadnie deszcz. Dzięki temu, że będziemy regularnie myć okna, w tym na jesień, będzie nam łatwiej pozbyć się zabrudzeń przy następnym myciu. Dokładne wyczyszczenie okiennic zapobiegnie powstaniu trwałych zacieków czy przebarwień, które mogłyby na stałe oszpecić okna.

Roślinna szkoła przetrwania

Oprócz posprzątania domu nie zapominaj również o swoich roślinach! Jesień jest tym momentem, aby wykonać odkładane od dawna przesadzanie kwiatów i wymienianie ziemi. W zimie nie należy ingerować w korzenie i życie rośliny. Spora większość ulega „uśpieniu”, czyli prościej mówiąc spoczynkowi. Przypadkowe uszkodzenie korzeni, liści bądź kwiatostanu mogłoby doprowadzić do obumarcia lub choroby rośliny. W ciepły jesienny dzień zrób swoim roślinom prawdziwe spa i przygotuj je na zimowy sen!

Jesienne porządki. Jak przygotować dom na zimę?

Czysto i aromatycznie

Porządki nie mogą się obyć bez porządnego prania. Zbierz wszystkie koce, poduszki ozdobne, narzuty oraz inne okrycia z łóżek i przygotuj im niecodzienną kąpiel. W jesienno-zimowym czasie nierozerwalnie towarzyszą nam wszelkiego rodzaju narzutki i ciepłe rzeczy do przykrycia, dlatego warto przed używaniem dokładnie je wyprać z kurzu i zanieczyszczeń. Podobnie jest również ze swetrami, bluzami i szalami, które pół roku przeleżały na dnie szafy. Im również należy się skrupulatne pranie. Oczywiście z najładniej pachnącymi płynami do płukania!