Rekuperacja, co to takiego?
Budownictwo

Rekuperacja, co to takiego?

Rekuperacja jest obecnie bardzo często wykorzystywana w wielu domach i sprawdza się jako technologia oszczędzająca nam wiele energii cieplnej. Coraz więcej nowoczesnego budownictwa posiada rekuperację, co pozwala na nie małe oszczędności.

Rekuperacja, co to takiego?

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja jest inaczej wentylacją mechaniczną, której celem jest odzysk ciepła. W tradycyjnej wentylacji używana jest grawitacja oparta na ciągu, czyli zasysaniu powietrza. Ciąg wytwarzany jest przez kominy, co niestety może mieć wiele wad. Przede wszystkim domy są znacznie szybciej wychładzane, a także wentylacja tego typu nie usuwa wilgoci z domu. Rekuperacja z kolei jest wentylacją mechaniczną, co opiera się na ruchu powietrza, który wytwarzany jest przez maszynę. Rekuperator pomaga w kontrolowaniu ruchu powietrza nawiewanego oraz usuwanego. Pozwala również a odzyskiwanie ciepła, które jest już nagrzane. Już nagrzane powietrze jest zasysane przez rekuperator, a później oczyszczane przez system zaawansowanych filtrów, w tym filtr węglowy. Po czyszczeniu powietrze jest oddawane, bez utraty zgromadzonego ciepła.

Rekuperator jest inaczej wymiennikiem ciepła, dzięki któremu odzyskujemy część ciepła, które już wytworzyliśmy. Urządzenie to wciąga powietrza w dwóch kierunkach jednocześnie, dzięki czemu wymiana ciepła i powietrza jest stała. Z kolei do rekuperatora biegną kanały wentylacyjne, które mają zróżnicowaną średnicę.

Czemu rekuperacja jest tak opłacalna?

Rekuperacja jest bardzo dobrym sposobem na oszczędzanie, ponieważ ogrzewamy świeże powietrze, nawiewane do domy, ale również można oczyścić powietrze które już znajduje się w pomieszczeniu, zwłaszcza z bardzo negatywnie wpływających na nas alergenów. Dzięki  stałemu oczyszczaniu powietrza również mniej uciążliwe będzie powietrze z zewnątrz, które często pełne jest substancji rakotwórczych o nieprzyjemnych zapachu. Zwłaszcza zimą rekuperacja może znacznie pomóc nam w oczyszczaniu powietrza. Rekuperację można zamontować już na poziomie postawionych ścian domu, kiedy stan budowy jest otwarty.