Sztukateria – hit czy kit?
Dom i ogród

Sztukateria – hit czy kit?

Części z nas, wykorzystanie sztukaterii w urządzaniu wnętrz, kojarzy się przede wszystkim z pałacami oraz zamkowymi komnatami. Nic w tym dziwnego, ponieważ ten typ dekoracji jest z nami od epok. Jednak obecnie przeżywa swoje odrodzenie i zaczyna coraz częściej gościć w nowoczesnych wnętrzach. Czy sztukateria w obecnych czasach jest faktycznie w dobrym guście? Czy może jednak zalatuje pewnym kiczem? Tego dowiesz się już za moment!

Sztukateria – hit czy kit?

Nowoczesna sztukateria

Od czasu mieszkania w pałacach i zamkach minęło wiele lat, dlatego może was zastanawiać, jak właściwie wygląda nowoczesna sztukateria. Oczywiście różni się ona od znanych nam renesansowych rozwiązań. Niegdyś sztukateria stwarzała wrażenie przepychu, który w obecnych czasach mógłby zostać odebrany jako kiczowaty. Jednak stonowane i przemyślane wykorzystanie sztukaterii może naprawdę odmienić wygląd twoich wnętrz, poprzez nadanie im niebywałej elegancji.

Współcześnie sztukateria skupia się przede wszystkim na zdobnictwie ścian poprzez listwy sufitowe, naścienne oraz przypodłogowe. Jedną z nowości która szczególnie podkreśla nowoczesne podejście do dekoracji wnętrz są listwy podświetlane. To, w jaki sposób wykorzystywane są listwy również się zmieniło. Obecnie stanowią one delikatną dekorację ścienną, która nie odwraca uwagi od całości pomieszczenia. Stanowią one wyłącznie dodatek, który podkreśla jego charakter oraz styl. Przykładowo mogą one stanowić elementy spajające tapetę z kolorem ścian. Niekiedy na podstawie listew ściennych tworzy się ramy obrazów bądź innych przedmiotów np. zagłówka łóżka.

Moda na sztukaterię jest związana przede wszystkim z prostotą założenia jej oraz tanimi kosztami, z jakimi się to wiąże. Listwy możemy założyć samodzielnie, dzięki czemu omijamy koszty zatrudnienia osób trzecich. Same listwy tworzone są z niezwykle wytrzymałych materiałów, dlatego posłużą nam one przez długie lata. Sztukaterię możesz wykorzystać w zdobnictwie nie tylko sypialni, ale również takich pomieszczeń jak salon, jadalnia czy nawet łazienka.