Aeracja jest jednym z najważniejszych zabiegów regeneracyjnych trawnika. Odpowiada za utrzymanie murawy w doskonałej kondycji przez cały sezon letni, jak i również zabezpiecza ją przed trudnymi warunkami występującymi w okresie zimowym. Celem tego procesu pielęgnacyjnego jest lepsze dotlenienie wszystkich korzeni oraz usprawnienie poboru wody i składników pokarmowych dostarczanych z zewnątrz. Jak wykonuje się aerację i kiedy najlepiej to robić? Te, oraz inne zagadnienia omówimy szczegółowo w poniższej części wpisu.
Czym aeracja różni się od wertykulacji?
W wielu publikacjach dotyczących pielęgnacji trawnika, pojęcia „aeracji” i „wertykulacji” często pojawiają się równolegle. Dla niektórych czytelników może to poniekąd oznaczać ich tożsamość lub możliwość stosowania jako synonimów. Jednakże, pomimo kilku cech wspólnych, zabiegi te znacznie się od siebie różnią.
Wertykulacja polega na płytkim, poziomym nacinaniu podłoża. Ma na celu przede wszystkim usunięcie zalegającej warstwy filcu, a tym samym zwiększenie przepływu powietrza między glebą, a otoczeniem. Aeracja jest z kolei zabiegiem polegającym na pionowym nakłuwaniu trawnika, sięgającym głębokości nawet 10 cm. Do wykonania tej czynności można używać różnych sprzętów. Najefektywniejszym okaże się natomiast aerator do trawy, którego używanie jest poziomem trudności zbliżone do koszenia.
W zależności od specyfiki terenu, aeracja dzieli się na powierzchniową (3-4 cm głębokości) i wgłębną (8-10 cm głębokości). Dodatkowo, dla podłoża lekkiego nie powinno się przekraczać liczby 120 otworów na jednym metrze kwadratowym, a dla ciężkiego – 180 otworów. Po zabiegu aeracji, gleba staje się spulchniona, ułatwiając tym samym przepływ wody i powietrza do korzeni.
Kiedy wykonywać aerację?
Aerację trawnika powinniśmy wykonywać przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Zaleca się, aby pierwszy raz przystąpić do tego procesu wczesną wiosną, natomiast drugi – końcem lata. Zdecydowanie najważniejszy jest termin wiosenny. To okres, w którym trawnik po zimie rozpoczyna swój intensywny wzrost, czego nie może robić bez wystarczającej ilości tlenu i składników pokarmowych. Ważne, aby aerację przeprowadzać tuż po skończonej wertykulacji. W przeciwnym razie, nakłuwanie gleby przy zalegającej warstwie filcu może nie dać zamierzonych efektów. Jednocześnie, zaleca się wcześniejsze skoszenie oraz wygrabienie trawnika, dzięki czemu proces okaże się bardziej wydajny.
Jakich narzędzi używamy do aeracji trawnika?
Czynność aeracji wykonuje się najczęściej przy użyciu urządzeń akumulatorowych lub spalinowych. Większość dostępnych w sprzedaży sprzętów może pełnić funkcję zarówno aeratorów, jak i wertykulatorów. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu uda się zaoszczędzić sporo miejsca w garażu, mając jednocześnie narzędzia potrzebne do wykonywania obu tych zabiegów pielęgnacyjnych. Dla mniejszych ogrodów zaleca się zakup aeratorów akumulatorowych. To ciche i lekkie sprzęty, dysponujące obszarem roboczym do maksymalnie 35 cm. Dzięki temu, proces aeracji trawnika między przeszkodami przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.