Sięgając pamięcią kilka lat wstecz, edukacja ekologiczna kojarzyła nam się z zasadami “nie śmieć”i “nie depcz trawników”. Wydawać by się mogło, że od tamtej pory wiele się zmieniło. Obecnie ekologia to także segregacja śmieci, walka ze smogiem i śladem węglowym. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się koniecznością. Pompa ciepła daje możliwość darmowej energii czerpanej ze środowiska naturalnego.
Zalety pompy ciepła
Działanie pompy ciepła polega na przetwarzaniu niskotemperaturowej energii pochodzącej z ziemi, wód podziemnych lub powietrza, w mające wyższą temperaturę ciepło użytkowe. Pompa ciepła pobiera aż 75% energii ze środowiska naturalnego, a jedyne 25% pochodzi z sieci. Dużo lepszy wynik można osiągnąć w przypadku, gdy pompa zasilana jest z instalacji fotowoltaicznej. Wówczas urządzenie w 100% działa w oparciu o źródła odnawialne, nie korzystając z prądu, co wiąże się z niższymi kosztami.
Stosując pompę ciepła mamy gwarancję wysokiej efektywności. Oznacza to, że nawet przy niskich temperaturach panujących na zewnątrz, dzięki urządzeniu w naszym domu będzie ciepło. Zużycie energii jest niewielkie nawet przy niskich temperaturach. Kolejnym plusem użytkowania pompy ciepła jest fakt, że nie mamy konieczności kupowania i magazynowania paliwa, ponieważ urządzenie zasilane jest z sieci.
Uzyskaj ulgę termomodernizacyjną dzięki pompie ciepła
Decydując się na kupno pompy ciepła, warto wziąć pod uwagę ulgi z rządowych programów związanych z ochroną środowiska. O taką ulgę mogą ubiegać się właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych decydujący się na przeprowadzenie ich termomodernizacji.
W ramach ulgi można odliczyć koszty zakupu materiałów budowlanych, urządzeń i usług. Kwota odliczenia, jaka przysługuje podatnikowi nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych, co do całości wszystkich realizowanych przez niego przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Kwota odliczenia przypisana jest do podatnika, a nie do budynku, dlatego w przypadku kilku właścicieli, kwotę tę może odliczyć każdy z nich. Chcąc skorzystać z ulgi, podatnik musi zakończyć przedsięwzięcie w okresie 3 kolejnych lat.