Posadzki żywiczne – co warto wiedzieć na ich temat?
Dom i ogród

Posadzki żywiczne – co warto wiedzieć na ich temat?

Każdy z nas w momencie wyboru podłogi do własnego mieszkania skupia się nie tylko na wyglądzie wizualnym, ale także jej funkcjonalności, czy jest wytrzymała na codzienne użytkowanie i różne uszkodzenia mechaniczne. Coraz częściej pojawiającym się wyborem na rynku są posadzki żywiczne, określane też jako epoksydowe. Do tej pory głównie wykorzystywane były w przemyśle, obiektach handlowych i magazynowych. W ostatnich latach uległo to zmianie i coraz częściej wybierane są też przez prywatnych inwestorów do domów czy mieszkań. Co zatem powinno się wiedzieć na temat tych posadzek?

Posadzki żywiczne – podstawowe informacje

Na początek warto zacząć od tego z czego są produkowane posadzki żywiczne. Powstają z żywic epoksydowych. To właśnie dzięki nim osiągają wyjątkowe właściwości. Zestawiając tą żywicę z różnego rodzaju kruszywami czy dodatkami tworzona jest estetyczna posadzka cechująca się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi. Ich ogromnym walorem jest wielość różnych zastosowań.

Posadzki żywiczne – co warto wiedzieć na ich temat?

Posadzki wykorzystywane w przemyśle

Jak już wspomniano głównie posadzki epoksydowe znajdowały swe zastosowanie w przemyśle. Wykorzystuje się je w zakładach produkcyjnych, halach, magazynach, biurach, holach czy recepcjach. Jak można się spodziewać są wykorzystywane do tych obiektów ze względu na swą wysoką odporność mechaniczną. Są odporne na ścieranie, zarysowanie czy uszkodzenia powstające w czasie użytkowania. Mówi się, że posadzki epoksydowe są bardziej wytrzymałe od betonu, gdyż po czasie staje się on kruchy. Kolejną cechą posadzek żywicznych jest to, że są elektrostatyczne. To znaczy, że na nich nie powstają ładunki elektryczne, dzięki czemu nie gromadzą ani kurzy, ani pyłów. Taka podłoga na długo zachowuje czystość, co jest ogromnie ważne w obiektach przemysłowych.

Przemysłowe posadzki żywiczne charakteryzują również właściwości antypoślizgowe, co osiąga się dzięki chropowatości tej powierzchni. Jest to ogromne ważne w zakładach produkcyjnych, gdzie istotna jest dbałość o zminimalizowanie ryzyka poślizgnięcia się czy upadku. Ponadto są one bardzo odporne na działanie środków chemicznych, co zapobiega przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Bezspoinowa posadzka może być wykorzystywana nawet w miejscach przechowywania substancji toksycznych.

Pozostałe zalety posadzek epoksydowych

Kolejną mocną stroną posadzek epoksydowych jest ich wodoszczelność. Wynika to z tego, że utwardzona żywica nie powoduje wsiąkania w nią, woda pozostaje jedynie na jej powierzchni. Dodatkowo umożliwia dyfuzję pary wodnej pochodzącej z podłoża. To właśnie powoduje, że jest tak chętnie wykorzystywana w fabrykach, przetwórniach czy magazynach. Posadzki te wykonywane są z wszystkimi normami międzynarodowymi i posiadają atesty Państwowego Zakładu Higieny. Są zgodne także z wymogami określonymi przez BHP dlatego z powodzeniem można je stosować w szkołach, szpitalach czy zakładach produkujących żywność.

Od kilku lat zauważa się trend wykorzystywania tych posadzek także i w prywatnych domach i mieszkaniach czy też garażach.