Jesień to bardzo pracowita pora roku dla ogrodnika, ponieważ musi przeprowadzić wiele czynności pielęgnacyjnych i porządkowych. Pomimo przechodzenia roślin w stan spoczynku, muszą one zostać odpowiednio przygotowane do zimy. Mile widziane jest przycinanie i nawożenie, co zwiększy szansę na odrodzenie się ogrodu wiosną.
Przygotowanie ogrodu do zimy
Jesień ma to do siebie, że często obfituje w deszczową i wietrzną aurę, jednak w żadnym wypadku nie powinno to zniechęcać do zadbania o ogród. Wszystkie niezbędne czynności nie są trudne, nie potrzeba do ich wykonania większej ilości środków pieniężnych. Do nadchodzących ujemnych temperatur należy przygotować cały system nawadniający oraz oczka wodne. Rośliny w ogrodzie można sadzić od połowy listopada, należy im zapewnić odpowiednią ilość wody. Czasami pogoda wyręcza w tym ogrodników, ale warto przygotować się na to, że taka ewentualność nie nastąpi. Podobna zasada dotyczy pielęgnacji roślin zimozielonych. Te również muszą mieć zapewnione zapasy wody, aby wiatr i mróz nie doprowadził do ich wysuszenia.
Nawożenie roślin i sprzątanie ogrodu
W trakcie jesieni istotne jest nawożenie i zadbanie o wykorzystywanie odpowiednich środków do tego. W przypadku drzewek owocowych stosuje się obornik, po rozrzuceniu którego należy przekopać glebę. W warzywniku można wykorzystać również obornik lub nawozy mineralne mające w sobie zawartość fosforu oraz potasu. Dla trawników mrozoodpornych dedykuje się na przykład wieloskładnikowe mieszanki do jesiennego nawożenia. Celem takiego zabiegu jest wzmocnienie systemu korzeniowego i wzrost wytrzymałości na mróz. Dla uzupełnienia działania nawozów stosuje się ziemię kompostową rozrzucaną cienką warstwą po trawniku. Ogród należy także dokładnie posprzątać. Chodzi tutaj o zgrabienie pozostałości po liściach i resztkach roślin. W ten sposób zmniejsza się ryzyko strat wywołanych przez nornice i pozostałe gryzonie. Wszystkie pozostałości wygrabić należy również z rabat kwiatowych, aby zapobiec namnażaniu się grzybów oraz bakterii.