Ogrzewanie domu pompą ciepła
Poradnik

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Coraz częściej nowoczesne domy są ocieplane pompą ciepła. Jest to ekologiczne urządzenie grzewcze, które skutecznie jest w stanie ogrzać dom i odpowiednio ją wyposażyć w ciepłą wodę. Zaletą tego systemu grzewczego jest niewątpliwie niska cena oraz ogromna wygoda jej użytkowania. Co jeszcze warto wiedzieć o tym sposobie ogrzewania?

Zalety z zastosowania gruntowej pompy ciepła

Jedną ze znanych polskich ziemnych pomp do ogrzewania wody i wody użytkowej jest rMaxima. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Pompa ta wykorzystuje energię, która gromadzi się w ziemi, dzięki której można ogrzać cały dom i wyposażyć ją w wodę użytkową. Ponadto jest w stanie również podgrzać wodę do przydomowego basenu. Jej funkcjonowanie oparte jest o system monowalentny. Pompa bardzo dobrze funkcjonuje z systemami opartymi na niskich temperaturach takich jak ogrzewanie podłogowe czy ścienne. Praca tej pompy skupia się na systemie ziemia-woda, co pozwala uzyskać najlepsze parametry bez znaczenia w jakim okresie jest wykorzystywana. Jest w stanie pracować samodzielnie bądź jako część najistotniejszego elementu Hybrydowego Systemu Grzewczego.

Pompa Maxima zdobyła uznanie w postaci pozyskania wielu nagród i wyróżnień. Jest to pierwsza pompa jaka powstała w naszym kraju. Posiada najlepsze europejskie odznaczenie jakim jest Europejski Znak Jakości EHPA. Jest ono przyznawane przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła. To znak charakteryzujący się najwyższą jakością, wydajnością, oszczędnością, trwałością oraz bezproblemową dostępnością do części zamiennych oraz serwisu.

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Dobór pompy ciepła

W przypadku pomp ciepła można starać się o uzyskanie wsparcia z programów dofinasowania zakupu nowoczesnych ekologicznych urządzeń grzewczych i przemiany dotychczasowej instalacji, występującej w określonych częściach Polski. Najbardziej kluczowymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów to powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń, zapotrzebowanie na c.w.u., rodzaj ogrzewania, zapotrzebowanie cieplne budynku oraz zapotrzebowanie budynku na ciepło. Ostatni z wymienionych elementów jest najważniejszy ze wszystkich.