Koszty ogrzewania domu - porównanie różnych metod.
Budownictwo

Koszty ogrzewania domu - porównanie różnych metod.

Budując dom w Polsce musimy zdecydować się na wybór instalacji grzewczej. Jaki zatem rodzaj paliwa warto wybrać?

O czym należy pamiętać wybierając rodzaj paliwa?

Zapotrzebowanie energetyczne budynku zależy między innymi od rodzaju ocieplenia budynku i od powierzchni, którą zamierzamy ogrzewać. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy porównać parametry i ceny różnego rodzaju paliw zawsze musimy stosować takie same jednostki. Parametry, które potrzebne są nam do określenia ilości paliwa, które będziemy musieli zużyć, aby skutecznie ogrzać dom to: wartość opałowa paliwa, sprawność urządzenia czy też jednostkowa cena danego paliwa.

Koszty ogrzewania domu - porównanie różnych metod.

Ogrzewanie gazem ziemnym

W przypadku tradycyjnych form ogrzewania najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazem ziemnym. Jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie? Ceny gazu nie są stabilne, musimy liczyć się z tym, że mogą w przyszłości wzrosnąć. W Polsce istnieje również słabo rozbudowana sieć gazownicza. Mimo tych wad należy podkreślić, że ogrzewanie gazowe jest wygodne w obsłudze, kotły zarówno te zwykłe, jak i kondensacyjne posiadają niewielkie rozmiary, są zautomatyzowane i charakteryzują się wysoką sprawnością.

Ogrzewanie elektryczne

Ze względu na wysokie i ciągle rosnące ceny prądu rozwiązanie to nie należy do zbyt popularnych. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest powiązanie ogrzewania domu z tak zwaną instalacją fotowoltaiczną.

Ogrzewanie ekogroszkiem

Co prawda na chwile obecna ceny ogrzewania domu ekogroszkiem są korzystne, ale należy wziąć pod uwagę to, że w dzisiejszych czasach odchodzi się już od paliw kopanych, dlatego też koszty tego typu ogrzewania z pewnością będą rosły. Jeżeli już zdecydujemy się na ogrzewanie węglowe w formie ekogroszku to warto zadbać o to, aby wyposażyć się w piec o nowoczesnej konstrukcji oraz by wybierać wyłącznie dobrej jakości węgiel, dzięki temu emisja szkodliwych substancji do atmosfery będzie mniejsza.

Ogrzewanie pelletem

Tego typu rozwiązanie ma liczne zalety. Pellet to paliwo stałe, które uzyskuje się z biomasy. Pochodzi ze źródeł odnawialnych, ponadto można podawać je do pieca w sposób zautomatyzowany.

Ogrzewanie z użyciem pompy ciepła

Takie ogrzewanie jest przyjazne środowisku, jednak należy zauważyć, że rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się w budynkach energooszczędnych.