Dom ogrzewany prądem - koszty
Budownictwo

Dom ogrzewany prądem - koszty

Coraz więcej osób decyduje się na dom ogrzewany prądem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cieszyć się ciepłem w sposób nieco bardziej ekologiczny. Dodatkowo możemy zapomnieć o potrzebie wygospodarowania miejsca na piec na ekogroszek. Nie potrzeba nam również miejsca na składowanie opału, czy też na piec.

Dom ogrzewany prądem - koszty

Jakie grzejniki polecane są w domu ogrzewanym prądem?

Bardzo popularne stają się grzejniki konwektorowe, ale nie mniej nowoczesne okazują się grzejniki promiennikowe. Zajmują niewiele miejsca i potrafią ogrzać całą powierzchnię domu przez promieniowanie cieplne. Taki typ grzejnika oddaje ciepło bardzo szybko, a koszty związane z ogrzewaniem domu są bardzo niskie.

Niskimi kosztami również charakteryzuje się ogrzewanie akumulacyjne. W takiej instalacji będzie potrzebny nam piec akumulacyjny, który podłączany jest do instalacji, dzięki czemu produkuje ciepło. Co ważne działa on jedynie w czasie tańszej taryfy nocnej. Później ciepło jest rozprowadzane po domu w ciągu całego dnia.

Jakie są koszty ogrzewania domu prądem?

Aby kupić zestaw około 11 elektrycznych grzejników konwektorowych o mocy 1100 do 1500 W będziemy potrzebować około 3000 zł.

Jeśli chodzi o koszty roczne, to wiele zależy od powierzchni domu. Jeśli mamy dom o powierzchni 150 m2, wtedy nasze zapotrzebowanie na ciepło waha się w granicy 100 kwH/m2. Oznacza to, że rocznie za ogrzewanie takiego domu zapłacimy około 5000 zł. Ogrzewanie gazowe jest nieco tańsze, bo tu koszty są równe 2200 zł. Tu jednak jest dość duża różnica w kosztach inwestycyjnych – przy ogrzewaniu gazowym instalacja kosztuje nawet 8000 zł.

Koszty ogrzewania prądem wydają się wysokie, ale jest to dobre rozwiązanie przy niewielkich domach, które mają wysoką ciepłochłonność, a także dobrze zabezpieczone okna. Również taki typ ogrzewania pozwala nam na znaczne oszczędności w momencie, kiedy zdecydujemy się również na rekuperator oraz panele słoneczne lub kolektory słoneczne. Warto zadbać również o odpowiednie materiały docieplające, takie jak wełna mineralna.