Kolory to coś, co towarzyszy nam nie tylko w życiu zawodowym, ale również w prywatnym. Bazujemy na nich wybierając identyfikację wizualną firmy, dobierając kolor ścian i wyposażenia do mieszkania czy też pomagając klientowi wybrać odpowiedni odcień elewacji domu. Sytuacji, w których to wybór koloru jest niezwykle ważny jest naprawdę dużo. W takich momentach warto korzystać z systemów standaryzujących kolory, których świetnym reprezentantem jest wzornik kolorów NCS. Czym on dokładnie jest, jak powstał, a także kiedy warto go stosować dowiesz się poniżej!
Jak powstał wzornik kolorów NCS?
Wzornik kolorów NCS to dzieło pracowników ośrodka Scandinavian Colour Institute. Wyodrębnili oni 1950 kolorów, które są widziane przez zdrowe ludzkie oko. Nazwa NCS to skrót od słów Natural Colour System. Co ciekawe, w niektórych krajach system ten stał się oficjalną normą. Usystematyzowanie kolorów i umieszczenie ich we wzorniku sprawia, że zyskujemy punkt odniesienia i możemy do niego porównywać różne powierzchnie. Dzięki temu, kiedy przykładowo chcesz uzyskać na dwóch różnych fakturach te same kolory, wraz ze wzornikiem możesz to osiągnąć!
Na czym polega Natural Colour System?
Podstawę dla NCS stanowi 6 kolorów dokładniej czarny, biały, żółty, czerwony, zielony oraz niebieski. Wymienione kolory, oprócz czarnego i białego, tworzą koło kolorów. Natomiast pozostały biały oraz czarny to punkty końcowe. Określając kolory NCS na początek określa się parametr Hue, czyli po prostu kolor, a następnie dwa parametry Blackness oraz Chromaticness. W ten sposób powstają oznaczenia kolorów według wzornika NCS i możemy bez problemu z tą wartością porównywać kolor na różnych powierzchniach.
Zalety wzornika kolorów NCS
Kolory NCS zostały zamknięte w przejrzystym wzorniku w formie wachlarza. Wzornik posiada solidne, zamykane etui, które chroni karty kolorów. Na jednej karcie odnajdziesz 10 kolorów. Papier zastosowany we wzorniku ma wykończenie półmatowe, a samo nałożenie farb jest niezwykle precyzyjne. Tego typu wzornik świetnie sprawdzi się w pracy architekta, projektanta wnętrz, ale również w sklepie budowlanym czy też na prywatny użytek.