Czym najlepiej ogrzewać dom?
Poradnik

Czym najlepiej ogrzewać dom?

O tym, czy decyzja o wyborze ogrzewania w domu była właściwa, decyduje zazwyczaj okres grzewczy. Tymczasem wielu dylematów można uniknąć, robiąc zawczasu rozeznanie w kwestii ogrzewania. Co najlepiej sprawdzi się w domu?

Rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę

Współczesny rynek instalacji grzewczych oferuje między innymi ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe, pompy ciepła, a także instalacje zasilane paliwem stałym. Większość z nich opiera się na działaniu kotłów jedno- i dwufunkcyjnych, które z powodzeniem wytwarzają ciepło na potrzeby ogrzewania, a nawet mogą służyć do ogrzewania wody (kotły jednofunkcyjne w ograniczonym zakresie).

Czynnikiem inicjującym działanie kotła jest woda lub para wodna. Urządzenia wykonane są przeważnie z żeliwa lub stali, czyli materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur. Kotły mogą być zasilane paliwem stałym, olejowym lub gazowym.

W walce ze smogiem

W trosce o środowisko w Polsce wprowadzono przepisy ograniczające emisję szkodliwych substancji, które przedostają się do atmosfery w procesie grzewczym. Emisja pyłu została znacznie ograniczona uchwałą, która obowiązuje w całym kraju od stycznia 2020 roku.

W wielu miejscach w Polsce obowiązuje zakaz palenia węglem oraz drewnem; wkrótce także trzeba będzie pozbyć się popularnych w poprzednich dziesięcioleciach „kopciuchów”. Mowa tu o piecach węglowych, kominkach i grillach stacjonarnych.

Czym najlepiej ogrzewać dom?

Co będzie najlepsze?

Wybór optymalnego rodzaju ogrzewania zależy od wielu czynników. W kwestii remontu najlepiej sprawdzą się kotły, które bez problemu można wymienić (w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego czy wymiany grzejników, które generują koszty związane z remontem w całym domu).

Każdy system grzewczy ma swoje ograniczenia oraz cechy charakterystyczne. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę docelową temperaturę wnętrza, wygląd i aranżację pomieszczeń, finanse, które należy przeznaczyć na instalację i ewentualny remont oraz miesięczne koszty, jakie wygeneruje dany system grzewczy w przeliczeniu na metraż domu.