Berberys to roślina tworząca piękny i gęsty żywopłot. Jest śliczną odmianą ożywiającą ogród wyjątkową barwą liści i owoców. Warto znać zasady pielęgnacji i cięcia berberysu. Podobnie jest z wymaganiami środowiska. Co zatem trzeba wiedzieć, by cieszyć się pięknym i kwitnącym krzewem?
Berberys – podstawowe informacje
Berberys to krzew, który rośnie niezwykle gęsto. Pochodzi z lasów wschodniej Azji. Jest to roślina o wielu odmianach. Niektóre z nich mają tendencję do zrzucania liści, a poszczególne zaś do pozostawania ich ciągle zielonymi. Wśród najbardziej znanych odmian znajduje się ta o czerwonych liściach. Szczególnie mowa tutaj o berberysie Thunberga. Maj to miesiąc kiedy na krzewach tych pojawiają się żółte kwiaty, a wrzesień to czas występowania jagodo podobnych owoców.
W zależności od gatunku może osiągnąć wysokość od 30 cm do 4 m. Odmiana Thunberga wiąże się z zrzucaniem liści na zimę i charakteryzuje się lejkowatą formą wzrostu. Z kolei odmiany o rozłożystym pokroju takie jak berberys gruczołowaty Berberisverruculosa i berberys Juliany Berberisjulianae są stale zielone.
Warunki uprawy
Berberysy najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych oraz półcienistych. Odmiany będące stale zielone są bardziej narażone na mróz, więc powinny znajdować się w miejscach bezwietrznych i mocno nasłonecznionych. Krzewy te korzenią się płasko, więc potrafią się przyjąć praktycznie w każdym podłożu. Preferują podłoże przepuszczalne i świeże.
Berberysy, które zrzucają liście najlepiej sadzić późną jesienią. Natomiast odmiany wiecznie zielone mogą być sadzone wczesną jesienią czy też wiosną. Berberysy można sadzić w formowanym żywopłocie bądź uprawiać w nasadzeniach swobodnie rosnących.
Pielęgnacja berberysów
Odmiany, które na zawsze pozostają zielone i nie zrzucają liści należy jesienią mocno nawadniać oraz zaraz po kwitnieniu przyciąć. W przypadku krzewów zrzucających liście cięcie powinno się przeprowadzać późną zimą. Cięcie odmładzających krzewów należy wykonywać na wysokości od 30 do 50 cm.