Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto?
Poradnik

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto?

Współcześnie ogrzewanie podłogowe jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym. Wynika to głównie z tego, że nie jest zbyt kosztowne. Może być podłączone z różnymi źródłami ciepła, a to co najważniejsze jest zupełnie niewidoczne, co dodatkowo wpływa na estetykę pomieszczeń. Odpowiednio rozłożone ogrzewanie podłogowe gwarantuje zmniejszenie kosztów, aż o 1/5. Jakie podłoże wybiera się na tego typu ogrzewanie?

Zalety ogrzewania podłogowego

Wyróżnia się parę korzyści, które płyną z zastosowania ogrzewania podłogowego. Po pierwsze, jest to dość ekonomiczne ogrzewanie, ponieważ nie ma tu prawie żadnej cyrkulacji powietrza, co nie potęguje występującego nad podłożem kurzu. Koszty eksploatacji takiego ogrzewania są znacznie niższe. W instalacji ogrzewania podłogowego wodnego, temperatura wody może wynosić około 40 stopni, co w przypadku ogrzewania grzejnikowego sięga aż do 80 lub 90 stopni. Następną zaletą ogrzewania podłogowego jest trwałość instalacji, która służy mieszkańcom przez długie lata.

Ponadto montaż takiego rodzaju ogrzewania daje dużo wolności. Może być ono zastosowane jako instalacja grzewcza podstawowa, dodatkowa bądź wspomagająca. Dodatkową opcją jest wybór tylko jednego typu instalacji. Będzie to ogrzewanie wodne, powietrzne lub elektryczne. To pierwsze jest obecnie najczęściej wybierane, głównie dlatego, że jest ekonomiczne oraz bardzo łatwe do zamontowania. Tutaj trzeba się liczyć z większymi kosztami podczas montażu instalacji grzewczej, jednak one po czasie zwrócą się z naddatkiem. Ogrzewanie wodne, gdy zostanie odłączone od źródła zasilania daje znacznie więcej ciepła, co sprawia, że w mieszkaniu będzie dłużej się ono utrzymywało.

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto?

Podłoże na ogrzewanie podłogowe

W związku z instalacją ogrzewania podłogowego pojawiają się pytania dotyczące posadzki. Jest to ważna kwestia, ponieważ nie wszystkie podłogi właściwie przewodzą ciepło. Na szczęście rynek jest obfity w tego rodzaju produkty, nadające się konkretnie do ogrzewania podłogowego. Mówi się, że do tego rodzaju ogrzewania najbardziej sprawdza się gres i terakota, które świetnie przewodzą ciepło i nie ulegają zniszczeniu w kontakcie z wysokimi temperaturami.