Jaką skrzynkę na listy wybrać?
Dom i ogród

Jaką skrzynkę na listy wybrać?

Podczas wprowadzania się do nowego domu chcemy zadbać o każdy szczegół, jaki go tworzy. Pragniemy, aby zachwycał nas swoją estetyką, ale też funkcjonalnością. Analizujemy, które opcje będą najlepsze oraz służące nam latami. Taka decyzja przychodzi także, gdy mamy wybrać skrzynkę na listy. Zazwyczaj jest to zakup na długie, długie lata, dlatego warto go dokładnie przemyśleć. W poniższym artykule odnajdziesz zestawienie najpopularniejszych rodzajów skrzynek na listy.

Rodzaje skrzynek na listy

Najmniejsza rozmiarowo skrzynka, jaką możesz zamontować to skrzynka przelotowa. Jest to niewielki otworów w drzwiach wejściowych, przez który listy wpadają do środka domu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób bardzo rzadko korzystających z korespondencji, jednak wiąże się ono też z ryzykiem. Przeloty tego typu przeważnie nie mieszczą kopert A4, więc istnieje ryzyko, iż jakiejś przesyłki nie dostaniemy. Nie jest to również najwygodniejsza opcja, gdy mamy w domu zwierzaki bądź małe dzieci, ponieważ mogą zniszczyć koperty leżące na ziemi.

Jaką skrzynkę na listy wybrać?

Drugim ciekawym rodzajem są skrzynki amerykańskie. To charakterystyczny model skrzynek, który najczęściej występuje w filmach. Skrzynka składa się z półokrągłej skrzyneczki ustawionej na jednej nodze i wbitej w ziemie. Mimo swojego urokliwego wyglądu nie jest to zbyt praktyczna opcja, ponieważ może się w niej zbierać woda.

Stanowczo najpopularniejszym rodzajem skrzynek w Polsce są te o prostokątnym kształcie z daszkiem u góry. Możemy je wieszać w dowolnym miejscu – na drzwiach, elewacji, ogrodzeniu, płocie czy na słupie. Umieszczenie zależy już wyłącznie od twoich preferencji. Zamontowanie skrzynki na ogrodzeniu zapewnia większą prywatność i daje pewność, iż listonosz wrzuci przesyłkę do skrzynki. Jeżeli umieszczamy skrzynkę na drzwiach wejściowych, a bramka będzie akurat zamknięta lub się zatrzaśnie, listonosz nie będzie miał możliwości dostarczenia listu.

Najnowszą formą tradycyjnych modeli są skrzynki pocztowe LED. Wyglądem przypominają zwykłe skrzynki, natomiast numer domu umieszczony na nich jest podświetlony. To daje pewność, że nawet w gorszą pogodę listonosz lub kurier dojrzy twój adres i doręczy ci przesyłkę.