Czyszczenie mebli tapicerowanych - co trzeba wiedzieć?
Dom i ogród

Czyszczenie mebli tapicerowanych - co trzeba wiedzieć?

Meble tapicerowane nadają wnętrzom charakteru, stanowią ich niekwestionowaną ozdobę, oraz zapewniają maksymalny komfort użytkowania. Czasami wystarczy jednak jeden nieostrożny ruch i zawartość naszego talerza, czy kubka wyląduje na welurowej sofie. Co wtedy? Należy jak najszybciej wstępnie zaprać zabrudzone miejsce, aby plama nie zdążyła się utrwalić. Następnie, można wyszukać fachowców, którzy zajmują się profesjonalnie czyszczeniem tapicerek (np. wyszukać ich wpisując w wyszukiwarkę hasło pranie tapicerki kraków), lub podjąć się czyszczenia samodzielnie. 

Zabrudzona tapicerka — na co należy zwrócić uwagę, aby nie zniszczyć jej w trakcie czyszczenia?

Czyszczenie mebli tapicerowanych - co trzeba wiedzieć?

Rodzajów tapicerek jest mnóstwo, a poszczególne z nich różnią się między sobą metodami pielęgnacji materiału i wywabiania plam. Aby dobrać odpowiedni środek czyszczący, warto wiedzieć, z jakim rodzajem obicia mamy do czynienia. Nieco inaczej należy czyścić fotel obity skórą ekologiczną, a inaczej narożnik obity miękką, miłą w dotyku tkaniną typu welur. 

Użycie nieodpowiedniego preparatu, może wręcz pogorszyć stan mebla, gdy plama zostanie roztarta lub gdy plama zniknie, lecz w pakiecie z odbarwieniem się całego, czyszczonego obszaru. Gdy do tego dojdzie, jedynym wyjściem jest niestety całkowita wymiana obicia. 

W skutecznym czyszczeniu mebli tapicerowanych nie bez znaczenia jest również rodzaj plamy. Plamy po napojach, będą wymagać innego postępowania niż plamy tłuste.

Uprzedzamy też, że mocne namoczenie zabrudzonego mebla, oraz energiczne tarcie wcale nie sprawią, że plama zniknie, a wręcz przeciwnie. W wyniku takich zabiegów materiał może wzbogacić się o nieestetycznie wyglądające zacieki i przetarcia. 

Jeżeli nie chcesz eksperymentować z czyszczeniem ulubionego mebla, możesz zlecić to zadanie profesjonalistom, których wyszukasz w sieci np. wg hasła „pranie tapicerki kraków” (lub inne miasto). Nie musisz się obawiać, że wiąże się to z dostarczaniem przepastnego mebla do siedziby takiego przedsiębiorstwa — wiele takich firm realizuje usługi z dojazdem do klienta. Wiedza w temacie tkanin obiciowych, skuteczne preparaty oraz sprzęt sprawiają, że uzyskany efekt będzie o wiele lepszy, niż w przypadku żmudnego czyszczenia tapicerki domowymi sposobami. 

Odświeżanie mebli tapicerowanych — pranie tapicerki Kraków

Wśród tkanin obiciowych, dominują obecnie materiały łatwe w czyszczeniu. Niektóre z nich są nawet impregnowane, aby nie wchłaniały plam. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, wystarczy je regularnie odkurzać, ewentualnie w razie potrzeby przetrzeć ściereczką. Jednak i taki mebel, nawet jeżeli nie ma żadnych widocznych plam, warto raz na jakiś czas poddać odświeżeniu, ponieważ gromadzące się w głębi materiału zabrudzenia, mogą stanowić siedlisko dla roztoczy kurzu domowego czy bakterii. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w domu mieszkają alergicy.

Pranie tapicerki jest również sposobem na neutralizację zapachów, jakie gromadzą się w tego typu tkaninach np. woń smażonego jedzenia czy dymu papierosowego. 

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji meble posłużą długie lata, cały czas prezentując się przy tym doskonale.