Każdy dociera do takiego etapu życia, w którym chce zamieszkać we własnym domu, czy mieszkaniu. Dotyczy to głównie młodych ludzi mających ochotę rozpocząć samodzielne życie. Tak naprawdę nieliczni mogą pozwolić sobie na zakup nowego lokum za gotówkę, bez korzystania z jakiejkolwiek pomocy finansowej. W takim momencie często potrzebny jest kredyt hipoteczny, stanowiący poważne zobowiązane finansowe, zazwyczaj na wiele lat. Tutaj pojawiają się pytanie o ogólne warunki otrzymania takiej pomocy.
Kto i kiedy może otrzymać kredyt hipoteczny?
Pierwszą kwestią, którą należy wziąć po uwagę jest wysokość comiesięcznych wpływów i wydatków. Warto przygotować także roczny plan finansowy i mieć w zanadrzu tak zwaną poduszkę bezpieczeństwa finansowego. Powinna ona stanowić w najgorszym wypadku sześciokrotność miesięcznych kosztów. Takie zabezpieczenie jest wręcz niezbędne, choćby w przypadku pojawienia się trudności ze spłatą zobowiązania. Starając się o kredyt mieszkaniowy każdy powinien zastanowić się, czy w obecnej chwili panuje nad swoimi ewentualnymi długami, czy nie pojawiają się opóźnienia w płatności istniejących już rat. Takie zobowiązanie jest realne i stanowi duże obciążenie domowego budżetu, dlatego trzeba postępować racjonalnie.
Ryzyko związane z kredytem hipotecznym
Decyzja o kredycie mieszkaniowym wymaga długiego i dokładnego przygotowania. Powinno się między innymi oszacować dopuszczalną wysokość raty. Po przemyśleniu wszystkich aspektów można przystapić do składania niezbędnych dokumentów. Bank w następnej kolejności przystępuje do zbadania zdolności kredytowej. To od tego parametru zależy przyznanie kredytu hipotecznego. Składają się na to wiarygodność kredytowa, wiek i ogólna sytuacja życiowa. Ważną informacją dla potencjalnych kredytobiorców jest to, że z roku na rok rośnie wysokość wkładu własnego. Już w 2017 roku było to 20% wartości nieruchomości. Jednak za zabezpieczenie mogą być oszczędności wpłacone na konta IKE i IKZE, zaliczki u dewelopera, a nawe koszty materiałów budowlanych i uzbrojenia terenu.