Pielęgnacja drzew w ogrodzie - na co zwrócić szczególną uwagę?
Dom i ogród

Pielęgnacja drzew w ogrodzie - na co zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiednio przeprowadzana pielęgnacja drzew w ogrodzie ma bardzo duży wpływ na ich prawidłowy wzrost oraz na ewentualne bardziej obfite owocowanie. Warto przy tym wspomnieć, że w przypadku tego typu pielęgnacji niezwykle ważna okazuje się między innymi regularność oraz przestrzeganie ustalonych odgórnie terminów wskazujących, kiedy najlepiej przycinać gałęzie, wykonywać opryski czy zdecydować się na podwiązanie i formowanie poszczególnych gałęzi. Ponadto nie bez znaczenia stają się wykorzystane w tym celu narzędzia. Dlatego też warto dowiedzieć się, o czym warto pamiętać podczas pielęgnacji ogrodowych drzew i zyskać rośliny, które będą szybko oraz zdrowo rosły.

Kiedy warto zdecydować się na przycinanie drzew w ogrodzie?

Regularne przycinanie gałęzi drzew wpływa na szybszy rozrost korony oraz na powstawanie nowych gałęzi, które będą wyróżniały się lepszą kondycją. Z tego też powodu z ich regularnego obcinania korzystają przede wszystkim osoby zajmujące się prowadzeniem własnych sadów lub uprawą drzew owocowych na prywatny użytek. Decydując się na cięcie gałęzi, warto jednak zwrócić uwagę na to, aby robić to o odpowiedniej porze roku i wykorzystać w tym celu wysokiej jakości narzędzia. Najlepszą porą na przycinanie gałęzi jest okres pomiędzy listopadem a marcem - wówczas drzewo może wykształcić nowe pąki w nadchodzącym sezonie. Wyjątkiem są jedynie drzewa płaczące, które należy przycinać w lecie.

Pielęgnacja drzew w ogrodzie - na co zwrócić szczególną uwagę?

Oprócz wyboru odpowiedniej pory przycinania drzew niezwykle ważne staje się także dobranie najlepszych narzędzi. W przypadku młodszych roślin, które nie mają bardzo grubych gałęzi, dobrze sprawdzi się zwykła piła, na przykład akumulatorowa lub elektryczna. Warto przy tym zadbać o to, aby cechowała się ona bardzo dobrą ostrością - wówczas gałęzie zostaną rzeczywiście obcięte, a nie przede wszystkim złamane, co również wpłynie na ich szybszy i zdrowszy wzrost. Ponadto podczas przycinania drzew powinniśmy pamiętać o rękawicach i okularach zabezpieczających nas przed różnego rodzaju kontuzjami czy nieprzyjemnymi sytuacjami.